Rodinné seriály v angličtine

Učenie sa angličtiny nie je len vklad do budúcnosti detí, ale rozvíja aj ich mozog. Jednoduchý spôsob, ako čo najviac vystaviť deti anglickému prostrediu je pustiť im rozprávku alebo seriál. Keď počujú jazyk, nasávajú prízvuk a náznak toho ako hovoria tí, pre ktorých je angličtina materinským jazykom. A takisto majú možnosť vidieť situácie, v ktorých sa jazyk používa.

Cez aktuálny lockdown, keď deti trávia viac času pred obrazovkou, je ideálny čas na pozeranie v angličtine. Viacero rodičov mi však hovorilo, že nevedia čo majú svojim deťom pustiť.

Tu je zoznam rozprávok a seriálov, ktoré sa páčili našej rodine, ale sú medzi nimi aj také, ktoré mi odporučili kamaráti, alebo majú dobré recenzie. Zahrnula som tam aj streamovacie služby, ale nie som si istá, či je ku všetkému prístup aj na Slovensku. Niektoré staršie videá už možno tiež nie sú k dispozícii, alebo sa aktuálne nevysielajú. Zo skúseností však viem, že rodičia sú veľmi vynaliezaví, keď hľadajú filmy pre deti…

Pozeranie v cudzom jazyku je únavné a schopnosť sústrediť sa je pravdepodobne krátka, preto som vybrala rozprávky a seriály, keďže sú kratšie ako filmy. Kratšie, ale častejšie vystavovanie sa jazyku bude efektívnejšie ako dlhé filmy. Uvedené rozprávky sú podľa môjho gusta. Žiadne otravné postavičky a hlasy ani okázalé krikľavé efekty – najmä kvôli malým deťom. A pokiaľ možno kvalitné spracovanie a prostredie.

Puffin Rock 2+ Netflix
Začnem s pravdepodobne mojou najobľúbenejšou rozprávkou pre deti. Hlavnou postavou je Una, ktorá zažíva rôzne dobrodružstvá a puffin (polárna kačička). Grafika je pekná a postavy sú zlaté – až na čajky.

Charlie and Lota 3+
Ďalšia naša srdcovka, ktorá ukazuje vzťah dvoch súrodencov. Lola je zvedavá a akčná, Charlie je trpezlivý a milý starší brat, ktorý jej pomáha učiť sa a dostať sa z problémov. Grafika na spôsob koláže spolu s animáciou. Niektoré časti sú dostupné na YouTube.

If You Give a Mouse a Cookie 3+ Amazon Prime
Založené na bestselleri s rovnakým názvom. Ukazuje, čo všetko sa môže stať, keď myška dostane keksík. Oliver a jeho myška zažívajú každý deň spolu so svojimi kamarátmi rôzne dobrodružstvá. Rozprávka plná milých priateľov.

Postman Pat 3+ BBC
V každej epizóde zažíva Pat rôzne dobrodružstvá. Pat je priateľský vidiecky poštár, ktorý doručuje poštu cez údolie Greendale. Takmer vždy ho vyruší nejaká starosť jedného z dedinčanov a on mu pomôže vyriešiť jeho problém. Prvá séria sa vysielala v roku 1981, druhá v roku 1997, zvyšok po roku 2004; prvé dve série sú nahovorené hlasmi, v tretej už nie je rozprávač a je v nej viac mimiky a hýbanie ústami.
Séria 1 a 2 na YouTube
Séria 3 až 5 na YouTube

Mr. Roger’s Neighborhood 4+
Mr. Roger’s je ikonická detská šou v Severnej Amerike a jedna z najdlhšie vysielaných. Nielenže sa Pán Roger dozvedá o rôznych procesoch a prácach, ako je návšteva továrne na výrobu stavebného papiera. Tiež sa učí, ako sa vysporiadať s ťažkými témami z pohľadu dieťaťa, ako je smrť domáceho maznáčika alebo pokojné spracovanie hnevu. Časť predstavenia sa odohráva v krajine Make Believe, hrá sa cez bábky a skutočných ľudí.
Na tejto webovej stránke je k dispozícii šesť celých epizód, pričom dve sa menia každý mesiac.
Mr. Roger’s Neighborhood website

Wild Kratts 5+ Netflix
Dvaja bratia – zoológovia – cestujú po svete a spolu so svojím tímom spoznávajú rôzne zvieratá. Obleky so silou tvorov im umožňujú stať sa zvieraťom a potom často pomáhajú zvieratám s nejakým problémom, napríklad s darebákmi, ktorí chcú zvieratá použiť pre svoje vlastné účely. Deti sa zabavia a zároveň sa naučia niečo o zvieratách a ich prostredí.

The Magic School Bus 5+ Amazon Prime
The Magic School Bus Rides Again 5+ Netflix
Pôvodná séria bežala v rokoch 1994-1998, verzia Netflixu je nové spracovanie. Všetkým sa nám viac páči staršia verzia, keďže tá novšia nám príde zjednodušená. Nespútaná učiteľka slečna Frizzle berie svoju triedu na všetky možné dobrodružstvá v ich čarovnom školskom autobuse, ktorý dokáže zmeniť tvar aj veľkosť, popritom ako sa učia o vede.
na YouTube

Carmen Sandiego 7+ Netflix
Where in the World is Carmen Sandiego bola hra, ktorú sme hrávali na informatike, keď sme poslúchali. Hľadali sme Carmen, ktorá klusala cez zemeguľu v zelených pixeloch a štvorcových obrazovkách.
Inšpirované hrou. Carmen poletuje po svete, ničí zlodejov V.I.L.E Academy, miesta, kde aj sama vyrastala, a zároveň rozpráva svoj príbeh. Carmen tiež prenasleduje polícia, pretože sa domnieva, že aj ona stále kradne.

Hilda 7+ Netflix
Modrovlasá Hilda nadväzuje priateľstvá s rôznymi mýtickými bytosťami, ako sú napríklad elfovia a trolovia.

Avatar: TheLegend of Aang (or Avatar: TheLastAirbender) 7+
Séria inšpirovaná Áziou sa sústreďuje na cestu dvanásťročného Aanga spolu s jeho priateľmi, ktorí sa snažia ukončiť vojnu národa ohňa proti iným národom sveta, zatiaľ čo princ v exile z národa ohňa sa snaží obnoviť svoju stratenú česť zajatím Aanga. V stave avatara Aang často žiada svoje minulé životy o radu. Príbeh je inšpirovaný východnou filozofiou a bojovými umeniami.

The Hollow 9+ Netflix
Traja tínedžeri sa prebúdzajú vo svete fantázie bez pamäti a potrebujú zistiť, čo sa deje. Napriek tomu, že rozprávka je animovaná, malým deťom sa budú zdať niektoré scény hrozné a strašidelné.

Find me in Paris 10+ HBO
Tento seriál sem zaraďujem preto, lebo pre staršie deti ich tu až tak veľa nemám. Aj keď drámy pre tínedžerov ma vždy prinútia smiať sa nad ich gýčovosťou. Ruská princezná a baletka Lena náhodou cestuje z roku 1905 do prítomnosti. Seriál najmä pre tých, ktorí majú radi tanec a romantiku.

Doctor Who 10+
Táto sci-fi séria, ktorá beží od roku 1963, má veľkú sledovanosť, ale ja osobne som ju nevidela. Mimozemšťan a pán času, známy ako Doktor Who bráni mierumilovných obyvateľov galaxie pred inváznymi hrozbami. Cestuje časom v stroji zvanom TARDIS, ktorý vyzerá ako modrá telefónna búdka. Vždy ho sprevádza spoločník, ktorý mu pomáha poraziť útočníkov a vrátiť časový prúd späť do normálu. Doktor ako anti-akčný hrdina používa na odzbrojenie nepriateľov namiesto zbraní alebo pästí šarm a rýchle myslenie.

Lost in Space 12+ Netflix
Reštart seriálu zo 60. rokov minulého storočia, Lost in Spaceje o rodinke Robinsonovcov, ktorí pri ceste vesmírom do novej kolónie havarujú na cudzej planéte.

The Legend of Korra 13+
Príbeh Korry stavia na sérii Avatar, ale je oveľa temnejší. Korra je divoká mladá dáma oplývajúca energiou, ktorá sa má stále čo učiť. Tiež sa odohráva v prostredí inšpirovanom Áziou a niekedy aj Inuitmi, ale so steampunkovým nádychom.

Ďalšie odporúčané seriály, ktoré som nevidela:
Little Bear 3+ YouTube
Ada Twist, Scientist 3+ Netflix
Justin Time, Justin Time Go 3+ Netflix
Daniel Tiger’s Neighborhood 3+ Netflix
Molang 3+ HBO, Netflix
Octonauts 4+ Netflix
Mouk 4+ HBO
Malory Towers 9+ HBO

Čo ste si pozreli a odporučili?